Embed

Engelli çocuklara atla terapi

Kocaeli Derince’de bulunan Gün Gelişim Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde eğitim gören zihinsel engelli 50 öğrenci, okulda başlatılan at yardımıyla tedavi (hippoterapi) uygulaması kapsamında Kocaeli Atlı Spor Kulübü sahasında ata bindi.

           Gün Gelişim Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde eğitim gören zihinsel engelli 50 öğrenci, İzmit Fuar Alanında bulunan Kocaeli Atlı Spor Kulübü'nün cirit alanında seyisler ve aileleri eşliğinde atla gezdi. Ata binen bazı öğrencilerin oldukça rahat, bazılarının ise tedirgin olduğu görüldü.

          Gün Gelişim Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Fizyoterapisti Elif Sarı, hippoterapi uygulamasını zihinsel engelli öğrencilerle ilk defa gerçekleştirdiklerini, bundan sonra da bu uygulamaya devam edeceklerini belirterek, '50 öğrenci ve velileriyle birlikte Atlı Spor Kulübü'ne geldik. Bize katkıda bulunan kulüp yöneticilerine teşekkür ediyorum' dedi.

Özel eğitim öğretmeni Selma Yılmaz ise hippoterapinin 4 yaş üzeri spastik, down sendromu, zihinsel engelli gibi özel eğitime ihtiyacı olan çocuklarda uygulandığını kaydederek, bu uygulamanın çocukların duygusal, psikolojik, sosyal gelişimine de katkıda bulunduğunu anlattı.

          Grup öğretmeni Yasemin Yeşil de 'At yardımıyla tedavi yönteminde, atın çok boyutlu hareketlerinden faydalanarak engelli çocuklarda zihinsel, fiziksel ve bedensel yönden gelişime yardımcı oluyor. Bu yöntem alternatif ve tamamlayıcı bir tedavi yöntemidir' dedi.

         Tedavi yönteminin pek çok faydası olduğuna dikkati çeken İpek, şunları söyledi:
'Atlar ve çocukların yürüyüş şekilleri birbirine çok benzediğinden, ata binen çocuk, atın yürüyüş şeklini benimsiyor. Çocuğun yürüyüş şeklinde birtakım gelişmeler meydana geliyor. Bunun dışında atın vücut ısısının, çocuğun vücuduna teması ile çocuklarda gevşeme ortaya çıkıyor ve istem dışı kas kasılmalarına engel oluyor. Hippoterapi sayesinde çocukların duruşu değişiyor. Harekete geçen sinir sistemiyle çocuklar dillerini daha iyi kullanabiliyor. Hippoterapinin dil gelişimine de çok büyük katkıları var.'

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !